Proč si i malé podnikání zaslouží své webové stránky

31. května 2021Rady a tipy

Ačkoliv možnost mít vlastní firemní webové stránky už dlouho není výsadou velkých a bohatých firem, řada menších obchodů, živnostníků a firem odsunuje jejich pořízení. Důvody bývají různé. Někdo říká, že stránky nepotřebuje, někdo že místo nich využívá sociální sítě, další zase, že na takové věci nemá čas, peníze, ani náladu. Tento přístup se ale může vymstít. Pojďme se společně podívat na hlavní důvody, proč vlastní webovky dnes v podnikání spadají do kategorie "must have".

online_

Webové stránky coby srdce vašeho marketingu

Vaše webové stránky jsou výkladní skříní vašeho podnikání. Stejně jako dříve nahlíželi zákazníci do výloh obchodů, chodí dnes na web. Vaše stránky jsou tak středobodem vašeho marketingu, na který můžete snadno odkazovat ze všech vašich dalších marketingových aktivit a který vám pomůže přesvědčit váhajícího zákazníka. Zároveň jsou vaše stránky místem, které můžete mít zcela pod kontrolou a plně je využít ke komunikaci se zákazníkem, prodeji, budování zákaznické komunity či vytváření a podpoře vašeho brandu. Mohou mít podobu prosté webové vizitky či velkého e-shopu, záleží jen na vás.

Rychlé informace pro zákazníky

Zákazníci jednoduše čekají, že na vás na webu snadno najdou kontakt, informace o vás, zda vůbec máte otevřeno či případně omrknou vaši nabídku na webu, což bývá zpravidla první krok, který člověk udělá, když zvažuje nějaký nákup – zmrzlinou počínaje, autem či domem konče. Když vaše stránky zákazníci nenajdou, nebudou si hrát na detektivy a složitě pátrat v hlubinách internetu. Koneckonců stránky vaší konkurence jsou vzdálené pouhé dvě kliknutí myší.

Pro zákazníky jste pořád dostupní

Cílíte i na zahraniční zákazníky z jiných časových pásem? Nebo co když máte mezi zákazníky noční ptáky, kteří nejraději nakupují ve dvě hodiny ráno? To je samozřejmě nadsázka, ale obecně oceníte, že informace na webových stránkách mohou být pro vaše zákazníky dostupné 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu, aniž byste u toho museli fyzicky být. I jednoduché stránky s popisem vaší nabídky vám mohou ušetřit spoustu času.

Záložní prodejní kanál

Toto je asi největší deviza webových stránek v dobách jako je ta dnešní a nedávno minulá. I když z nejrůznějších důvodů nemůžete prodávat fyzicky ve své prodejně či provozovně, pořád můžete mít v záloze online prodejní kanál, díky kterému dosáhnete na své zákazníky. Fungující e-shop, byť maličký, může být často rozhodující při úvahách, zda vaše podnikání tíživou situaci ještě ustojí či ne.

Moderní stránky dělají vaši firmu důvěryhodnou

Tento bod úzce váže na ten předchozí. Pokud zákazník narazí na moderní, udržované a zabezpečené stránky, pomáhá to u něj vzbuzovat důvěru ve vaši firmu a tím i ochotu u vás nakoupit. Zákazníci dnes chtějí vědět co kupují a od koho to kupují. Pokud stránky má vaše konkurence a vy ne, jednoduše ztrácíte na své důvěryhodnosti a konkurenceschopnosti.

Stránky jsou pružnější než profily na sítích

Spousta podnikatelů spoléhá na své profily na sociálních sítích, které do jisté míry mohou stránky nahradit. Je tady ale několik ale. Tím největším je závislost na dané platformě. Jakmile se její vývojáři rozhodnou, že na ní něco změní, nemáte sebemenší šanci. Příkladem může být změna, kdy se facebook rozhodl snížit organický dosah příspěvků na úkor placených kampaní. Do té doby úspěšné obchodní strategie založené na tvorbě skvělého obsahu optimalizovaného pro organické šíření tak začaly drhnout. 
Dalším otazníkem je oblíbenost dané sociální sítě. Přízeň uživatelů bývá vrtkavá. To, že vaši zákazníci dnes využívají Instagram, neznamená, že zítra houfně nepřejdou třeba na Tiktok. Pokud byste chtěli třetí ale, tak můžeme zmínit limitace vyplývající z designu a technologií, které daná síť využívá. 
Toto všechno u webových stránek nehrozí. Ty jsou vaše. Vy rozhodujete kdo, co, kdy a kde na nich najde, jak to bude vypadat a na jaké platformě to poběží.

Stránky nejsou drahé

Dávno minuly doby, kdy i jednoduché stránky zabraly hodiny psaní kódu. Dnes jsou dostupné nástroje a předpřipravená řešení, které vám umožní rozjet slušně vypadající stránky či e-shop doslova na pár kliknutí, což může jako start mnoha firmičkám stačit. Až pak našetříte nějaké peníze, můžete se poohlédnout po robustnějším řešení, případně se sami naučit stránky vytvářet či najmout někoho, kdo to udělá za vás. Spousta vývojářů také nabízí možnost „pronájmu“ webových stránek, kdy vám stránky připraví a vy pak platíte měsíční poplatek za jejich užívání. Počáteční investice se vám tak rozředí v čase a nezatížíte jednorázově své cashflow.
 

TIP: Chcete rozjet své podnikání na internetu? Využijte zvýhodněnou nabídku od Komerční banky a společnosti VISA. Webové stránky, logo, online marketing - více informací na digitalnidilna.cz