Koho máte nebo nejspíš budete mít ve svém týmu?

Pokud rozbíháte podnikání, určitě se postupem času nevyhnete budování týmu. Budování týmu je oblast, do které se občas nechtějí pouštět ani zkušení manažeři, protože mají v této oblasti selhání a nejednou se spálili. Pokud však víte, koho ve svém týmu máte (nebo můžete mít), práci v této oblasti vám to v mnoha ohledech usnadní. Podívejte se na názorné animované video, které zachycuje tuto problematiku, a pojďme si k němu říci něco více.

Co se týče výkonnosti lidí (tzn. jejich schopnosti skutečně dokončovat svou práci), rozlišujeme pět základních typů pracovníků:

1. TAHOUN: Ví naprosto přesně, co je výsledkem jeho práce, a je v dosahování svých výsledků zcela samostatný (nečeká na úkol/příkaz od vás). Přebírá plnou zodpovědnost za svou práci. Přichází s nápady a posouvá věci kupředu. Pokud ho přijmete, čeká vás velká úleva a pocit, že něco funguje i bez vás. 

 

2. VELMI EFEKTIVNÍ VYKONAVAČ: Neví přesně, co je výsledkem jeho práce, je spíše zaměřen na činnosti. V praxi to znamená, že ho musíte úkolovat a celkově směrovat jeho produkci k požadovaným výsledkům. Je však ochotný na sobě pracovat a zlepšovat se. Pokud ho přijmete, přijde pomoc a můžete od něj očekávat dobré a stabilní výkony. Má menší ambice jít na pozice ve vedení. 

 

3. MÉNĚ EFEKTIVNÍ VYKONAVAČ: Je to ta osoba, které musíte stát neustále za zády a popohánět ji do práce. Jakmile odejdete, byť jen na chvilku z firmy, zastaví se a nic nedělá. Jeho ochota přispívat týmu je na nízké úrovni. Pokud ho přijmete, budete mu muset věnovat neustálou pozornost, aby si vůbec svůj plat zasloužil. Čeká vás z jeho strany malý zájem o svou práci a své vlastní výkony. 

 

4. POTÍŽISTA: Nálady a výkony této osoby jsou jako na horské dráze. Někdy (pokud má dobrou náladu) se mu daří, práce jde od ruky a dokáže dosahovat i skvělých výsledků. Toto skvělé období však střídají horší dny, kdy dělá zbytečné začátečnické chyby, v práci se mu nedaří a svými přešlapy pak často způsobuje, že ostatní pracovníci musí „hasit“ jeho problémy. Pokud ho přijmete, očekávejte nestabilní výkony, více svých šedivých vlasů a naštvané spolupracovníky. 

 

5. BRZDIČ: Snaží se ve firmě vytvořit o sobě dojem nepostradatelnosti a vám pocit, že pokud vám odejde on, můžete rovnou zavřít celou firmu. Ve skutečnosti ale nemá žádné vlastní výsledky. Často si získává důvěru nejvyššího vedení (tedy vás) a to pak často netuší, že tato osoba by mohla týmu škodit. Pokud ho přijmete, v lepším případě vás čekají starosti, které způsobil, a v horším případě rozklad týmu a někdy bohužel dokonce celé společnosti. 

 

Toto je často běžné rozložení týmů ve společnosti, a to nejen těch pracovních. Aby vaše firma dobře prosperovala, zaměřte se na první dva typy lidí (tahouny a velmi efektivní vykonavače). Tedy spolupracujte s lidmi, kteří jsou zaměřeni na své osobní výsledky a jsou ochotní se zlepšovat a posouvat se neustále vpřed. Tím předejte mnoha zbytečným problémům a karambolům na cestě k vašim vysněným cílům. 

Jak vést pohovor a odhalit ty šikovné a produktivní, si můžete přečíst také tady.

Text: Hana Slačálková, trenérka seminářů o najímání a hodnocení zaměstnanců a konzultantka ve společnosti PERFORMIA, spol. s r.o.

Obrázky, typy lidí a video: Performia International, © all rights reserved

Společnost Performia je zároveň jedním z partnerů projektu Nastartujte se 2017 a byla také partnerem Nastartujte se 2016.
www.performia.cz

Uveřejněno:

Další rady a tipy