Cena odborné poroty 2015, 1.místo: SKINNERS

Jak hodnotíte podporu, kterou jste obdrželi v rámci grantu Nastartujte se? Jak vám prospěla finanční a jak nefinanční (poradenství, služeb od partnerů, publicita apod.)?

Část finanční podpory jsme použili na zlepšení procesu výroby. Zbylá část je nachystána na výdaje spojené s expanzí do zahraničí a pomoc konzultantů při nastavování přeshraničních procesů. Velmi přínosné tak pro nás byly zejména právní služby kanceláře CEE Attorneys, které byly součástí výhry. Publicita spojená se soutěží pro nás dále měla za následek příjemné starosti s vyřizováním předobjednávek nových zájemců o Skinners.

Máte nějakou radu, tip pro ty, kteří se budou hlásit do dalšího Nastartujte se?

Rady bych měl dvě. 1) Nebát se to zkusit 2) Ale zároveň používat selský rozum, umět se od projektu odosobnit a dívat se na něj pohledem zákazníka, popř. porotce, zda projekt má opravdu potenciál či poskytuje určitou přidanou hodnotu.

Jak se vám podařilo splnit vaše plány v roce 2015 a jaké máte plány na letošní rok? Co považujete za největší svůj úspěch?

Jelikož projekt vznikl v polovině minulého roku, hlavním cílem bylo vymyslet způsob sériové výroby a splnit předobjednávky lidí, kteří nám výrobu formou crowdfundingu pomáhali zafinancovat. I když to bylo velmi náročné, vše jsme nakonec do Vánoc stihli a právě toto považuji za největší úspěch. V letošním roce pracujeme na celkovém vylepšení projektu a hlavně pak na expanzi do zahraničí.

Daří se vám expandovat na zahraniční trhy a co by vám v tomto úsilí pomohlo?

Ano daří, i když projekt zatím držíme jen v ČR, pravidelně nám chodí nabídky na distribuci Skinners z celého světa. V poslední době to byl jeden řetězec outdoorového zboží z Nového Zélandu nebo majitel asi 10 fitcenter z kanadského Vancouveru.

Vnímáte něco zásadního, co vás v rozvoji byznysu brzdí?

Může to znít podivně, ale jsme to asi my sami. Nechceme přestřelit a udělat nějaký neuvážený krok např. tím, že bychom začali nabírat zaměstnance či příliš brzo projekt vypustili za hranice ČR, dokud s ním nejsme 100% spokojeni.

Je nějaké rozhodnutí, které byste v začátcích svého podnikání udělali jinak nebo naopak rozhodnutí, které Vás zásadně posunulo dál?

Asi není. Snažím se věci nekomplikovat, ale zároveň přemýšlím, jaký určitý dopad bude mít současné rozhodnutí v budoucnu. Zatím mi to takto docela vycházelo a jsem tedy spokojen s věcmi tak, jak jsou.

Uveřejněno:

Další rozhovory s vítězi