Boem Audio, Jakub Trödler

28. května 2017Rozhovory s vítězi

1.místo, cena odborné poroty 2017. Vášeň pro hudbu a nové technologie umožnila třem mladým podnikatelům vytvořit přenosné bezdrátové reproduktory.

Boem-Audio

Co pro vás znamená úspěch v grantovém programu Nastartujte se?

Je to pro nás skvělá příležitost jak dát světu vědět o sobě a naší vizi přinést nejlepší bezdrátové reproduktory. Také je to ale určité zadostiučinění. Dlouho společně pracujeme a dáváme do projektu všechno, co máme k dispozici, včetně veškerého volného času a peněz.
To co nás ale nejvíc potěšilo je, že v podobě úspěchu v Nastartujte se dostáváme šanci dokončit první produkt. Na ten se těšíme už dlouho a věříme, že bude tou nejlepší vizitkou našeho projektu.

Proč jste se přihlásil do projektu Nastartujte se a kde jste se o této soutěži dozvěděl?

Do projektu jsme se přihlásili, protože jsme s postupným vývojem vyčerpali vlastní finanční možnosti. Všechno co jsme měli našetřeno, padlo na vybudování solidních základů nové české firmy, která hodlá reprezentovat naši zemi nejen v EU, ale i za oceánem. 
O soutěži Nastartujte se jsme se dozvěděli na internetu, když jsme hledali grantové programy a startupová centra. Máme štěstí, že žijeme v době, kdy se Evropská Unie a velké společnosti zajímají o podporu nových projektů.

Můžete stručně popsat váš projekt?

Boem audio je projekt, který staví na těchto myšlenkových základech: 1. Vytvořit produkty, které zaujmou elegantním vzhledem a prvotřídní kvalitou, 2. Inovovat způsob, jakým lidé přistupují k poslechu hudby a 3. Zhodnotit značku „Made in Czech Republic“ a vybudovat na ní punc středoevropské kvality.
V projektu je nás zatím 5 a již od ledna 2016 vyvíjíme první české bezdrátové bluetooth reproduktory. Za naším setkáním stojí částečně i náhoda, ale naším spojujícím znakem je touha jít vlastní cestou. Řídíme se myšlenkami, které jsem zmínil výše a náš nejbližší cíl je ohromit svět reproduktorem, který ve své kategorii nemá konkurenci.

Jistě můžeme doporučit jenom to, že se vyplácí jít si za svým a nevzdávat se

Co vás vedlo k podnikání a proč jste zvolili zrovna tuto oblast?

K podnikání nás vedla právě touha jít vlastní cestou. Život člověka v moderní společnosti je nekonečná adaptace na systém. A pokud člověk vybočuje, je trestán, diskvalifikován nebo nějak znevýhodněn. A to se nám, jakožto lidem, kteří věří ve své schopnosti nelíbilo. My s bratry (Michal, Jakub a Filip) jsme měli jasno od začátku a byla už jenom otázka času, kdy potkáme někoho, s kým si plácneme. A tak se taky stalo.
Audio jsme si vybrali, protože je to obor, který poslední dobou hodně přichází do obecného povědomí a protože jsme si sami vyzkoušeli, jak nevšímavě firmy ke svým produktům přistupují. Je jim prakticky jedno z čeho a jak bude produkt vyroben, hlavně aby naplnili kvóty, dosáhli na kýžené parametry a prodali co největší kvanta. 
Ale my si jsme vědomí toho, že kvalitní produkt není jenom soupis parametrů. Produkt, který má být vnímán jako kvalitní je především produkt s duší. Takový, který byl od samého počátku navrhován jako symbióza účelu a formy. Jako symfonie konstrukce, materiálů a způsobu, jakým je produkt používán.

Jak naložíte se získanou cenou?

Cena sestává z finančního obnosu a darů s praktickým účelem pro podnikání. Finanční obnos bude využit na nákup nových materiálů a na zaplacení spolupráce s dodavateli externích technologií (jako CNC obrábění, osazování SMD součástek nebo akustické zkoušky a ladění). To projekt Boem posune do bodu, kde budeme schopní pomocí svých vlastních sil připravit produkt pro prodej. 
A druhá část daru – tedy dary v podobě poukázek a služeb využijeme na ustavení firmy pevně v kramflecích – myšleno vytvořením webových stránek, právnickou konzultací, založením firmy a v neposlední řadě inzercí. Od té si hodně slibujeme, protože pro nás znamená první medializaci a tím i šanci oslovit lidi, kteří by se na projektu chtěli podílet třeba z pozice mentora nebo by měli zájem investovat.

Jaké máte další podnikatelské plány?

Boem audio chce navrhnout a vyvinout 3 reproduktory základních velikostí a několik dalších produktů. Celé portfolio nese tyto společné znaky – jedná se o výrobky převážně ze dřeva (nebo s dřevěným obalem), které jsou minimalistického rázu a fungují díky vlastním technologiím. Už samotný minimalismus napovídá, že se bude jednat o účelné zpracování, které bude sloužit spolehlivě a s překvapivou funkčností. Připočtěte k tomu intuitivní ovládání, jasné rozhraní a luxusní dřevěný finish a máte produkty Boem.

Jak jste váš projekt financoval/chystáte se financovat?

Náš projekt byl zatím financován ze zdrojů společníků. Protože jsme ale všichni studenti, a práci máme na částečný úvazek nebo jako brigádu, finanční zdroje se rychle tenčily. V posledním půl roce jsme se zaměřili na shánění prostředků, protože jsme si vědomi toho, že studovat a zároveň vydělávat na financování firmy nestačíme. 
Projektu ale věříme a tak, kdyby do firmy chtěl vstoupit investor jsme připraveni přejít na režim denního fungování firmy. To pro nás vždy bylo a je první prioritou.

Dal byste mladým lidem, kteří by chtěli začít podnikat, nějaké doporučení?

Jistě můžeme doporučit jenom to, že se vyplácí jít si za svým a nevzdávat se. Samotným se nám kromě umístění v soutěži Nastartujte se v hmotné podobě zatím nic nevrátilo, a musím přiznat, že bylo víc těch, kteří se nás pokusili stáhnout, než lidí, kteří by nás podpořili. Ale ten pocit, když přijdeme do projektové místnosti a můžeme vidět všechny ty prototypy a výsledky naší práce, je k nezaplacení. 
Připravte se na to, že cesta za vlastním projektem je trnitá. Až lidem řeknete o svém nápadu, budou se na Vás koukat jako na blázny. Vy buďte ale v klidu, protože takhle se pozná nápad, který má potenciál změnit svět. Buďte v klidu a vždy mějte na mysli tuhle Gándhího větu: „Nejdříve Vás ignorují, pak se Vám smějí, pak s Vámi bojují a pak – vyhrajete.“