FoodIN, Petra Pavičová

16. října 2017Rozhovory s vítězi

2. místo, cena odborné poroty 2017. Po deseti letech v korporacích nastal čas podnikat. FoodIN je netradiční catering z lokálních surovin.

foodin

Co pro vás znamená úspěch v grantovém programu Nastartujte se?

Výhra v projektu je pro mě nejen ocenění za to, co jsme za necelé dva roky společně s rodinou a přáteli vybudovali, ale i určitým potvrzením, že to, co děláme, má opravdu cenu. V neposlední řadě je to pro mě i ocenění za to, co jsem dělala v posledních několika letech. Nyní jsem opravdu ráda, že jsem "to" nevzdala.

Proč jste se přihlásil do projektu Nastartujte se a kde jste se o této soutěži dozvěděl?

Před FoodIN jsem vedla podobný projekt jako je Nastartujte se, byla jsem tedy na straně těch, kteří začínajícím podnikatelům pomáhají při jejich startu. V té době jsem všem, kdo začínali, říkala, běžte do toho, protože zúčastnit se má rozhodně cenu. Takový projekt vám totiž vždy něco dá, a to i v případě, že nevyhrajete. Jak se říká: "Cesta je cíl."
No a když jsem se ocitla na té druhé straně, straně začínajícího podnikatele, řekla jsem si, a proč bys do toho teď nešla i ty?

Můžete stručně popsat váš projekt?

Všechno začalo projektem na podporu malých českých podniků LokálněIN. Myšlenku podpory malých podniků jsme ale osobně chtěli šířit víc mezi lidi, a tak jsme vymysleli projekt FoodIN. Nechali jsme si na míru postavit food-truck, se kterým jsme jezdili po republice, připravovali jídla z lokálních surovin, a tím i šířili povědomí o českých produktech. 
Časem jsme zjistili, že náš potenciál je i v možnosti šířit povědomí o českých produktech i mezi firemní klientelou, proto jsme se postupně specializovali na firemní catering. 
Klientům tak teď nabízíme catering s příběhem. Catering s nádechem domácí atmosféry s jídly, která jsou připravována primárně z lokálních surovin a produktů od malých českých farmářů, pěstitelů a výrobců. Navíc s našimi dodavateli vymýšlíme a vyrábíme i vlastní speciality, proto máme například klobásky, masové pomazánky, marmelády a mnoho dalšího. 
FodIN catering ale není vše, co děláme, rozhodně jdeme dál a už teď připravujeme plno novinek.

Věřte si a nebojte se do toho jít.

Co vás vedlo k podnikání a proč jste zvolili zrovna tuto oblast?

Před podnikáním jsem byla deset let v korporacích a vždycky jsem přemýšlela o tom, že bych chtěla podnikat. Díky projektu, který jsem v posledním zaměstnání vedla, jsem byla podnikání dokonce i hodně blízko a čím dál tím více jsem tedy uvažovala, že do něj půjdu také. No a jednoho dne jsem velkých firem měla tak nějak dost a rozhodla se odejít.
Následně jsem přemýšlela, co dál. A protože jsem i nadále chtěla zůstat v prostředí (komunitě) malých podniků, začali jsme s manželem a s naším Honzou pracovat na projektu LokálněIN. LokálněIN je ale během na dlouhou trať a deficit mého platu jsme doma začali přeci jen pociťovat. Přemýšleli jsme tedy, jak dál. Postupně tak vznikl FoodIN. Projekt, ve kterém jsem spojila své dvě vášně, tu k malým podnikům a druhou - vášeň k jídlu. Jídlo totiž miluji a navíc jsme s manželem v oblasti pohostinství kdysi i působili. Takže to nakonec vlastně byla tak nějak samozřejmost.

Jak naložíte se získanou cenou?

Většina půjde do investic na dokončení naší nové provozovny.

Jaké máte další podnikatelské plány?

V prvé řadě chceme dokončit naší provozovnu. No a potom máme plány v oblasti výroby vlastních výrobků, tak snad se nám je podaří realizovat. Je toho docela dost, ale detaily si zatím nechám pro sebe. Když nás budete sledovat, tak se určitě brzy nějaké novinky dozvíte.

Jak jste váš projekt financoval/chystáte se financovat?

Část kapitálu jsme měli vlastního a zbytek, který nám ve startu chyběl, jsme si půjčili od leasingové společnosti (investice do food-trucku).

Dal byste mladým lidem, kteří by chtěli začít podnikat, nějaké doporučení?

Věřte si a nebojte se do toho jít. Nezapomeňte se ale specializovat, najít na svém projektu něco, co vás odliší. A rozhodně nezapomínejte počítat, učit se a komunikovat.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací o cookies.