Mamavis, Martina Štefánková

19. října 2018Rozhovory s vítězi

1.místo, cena odborné poroty 2018. Přírodní léčivé produkty Mamavis inspirované jednoduchou a časem ověřenou přírodní metodou Vincenze Priessnitze obohacenou o recepty našich babiček.

Mamavis

MŮŽETE NÁM VE STRUČNOSTI POPSAT VÁŠ PODNIKATELSKÝ PŘÍBĚH?

(Jmenuji se  Martina Štefanková a díky své dceři Natálce jsem přišla na nápad, jak zdokonalit tradiční Priessnitzovy zábaly. Po zaregistrování ochranné známky a získání patentových práv na zábalové pásy Mamavis rozvíjím spolu s dalšími členy týmu výrobu produktu, který nedávno získal certifikát KRUŠNOHOŘÍ regionální produkt, byl nominován do TOP produktů Startup World Cup a KB NASTARTUJTESE.)

U začátku mého podnikatelského příběhu stála moje malá dcera Natálka. Díky Natálce jsem přišla na nápad, jak zdokonalit tradiční Priessnitzovy zábaly. Na mateřské dovolené na podzim roku 2014 mi naše dětská lékařka při nachlazení Natálky doporučila použít zábal na hrudník podle Vincence Priessnitze. Tento zábal tvoří mokrá plena, igelit a ručník. Zábal ale nedržel na svém místě, Natálce stále padal. V jednu chvíli mě napadlo, že by se tyto tři vrstvy daly spojit do jedné. Načrtla jsem si možný tvar zábalu na papír a začala jsem hledat švadlenu, která by jej ušila dle mých představ, i s připevněním zábalu pomocí suchého zipu. A podařilo se. Tak vznikl můj vlastní výrobek; univerzální zábal, který přináší uživateli komfortní využití tradiční léčebné metody Vincence Priessnitze. A z původního Priessnitzova zábalu na dětský hrudníček vznikla postupně celá výrobková řada univerzálních zábalů dle Vincence Priessnitze, pro děti a dospělé, i na další části těla - na krk, kolena, lýtka a lokty, bačkory. A novinkami jsou zábaly na karpály a zápěstí a také čelenka na bolest hlavy.

Na svůj výrobek jsem získala certifikát Státního zdravotního ústavu, který garantuje, že použité materiály jsou zdravotně nezávadné.

Dalším krokem, který jsem nechtěla podcenit, bylo řešení ochrany duševního vlastnictví. Vydala jsem se cestou registrace ochranné známky, užitných vzorů a nakonec i evropského patentu.

Věděla jsem také, že bych se měla co nejdříve soustředit na marketingovou komunikaci. Pro svoje zábaly jsem získala certifikát Regionální produkt Krušnohoří. Velkou pozornost jsem věnovala přímému kontaktu se zákazníky. V rámci pilotního ověřování jsem měla stánek na spoustě jarmarků, předváděcích akcí v lékárnách, nemocnicích apod. Povzbuzena úspěchy z kontaktu s lidmi, svými prvními zákazníky, jsem se pustila do řady jednání s provozovateli lékáren, s velkoobchody se zdravotními pomůckami a zdravotními prostředky, v nemocnicích a ordinacích soukromých lékařů, v ústavech sociální péče.  

Zajímalo mě také, co na moje univerzální zábaly dle Vincence Priessnitze řeknou odborníci na inovační startupy. A tak jsem vkročila do „jámy lvové“ a přihlásila se do soutěže StartUp Go Grill, pořádané pravidelně Inovačním centrem Ústeckého kraje pro začínající firmy s inovačním potenciálem. Se svými zábaly se mi podařilo zvítězit. Potěšila mne zpráva z tisku:

„Druhý běh podnikatelského inkubátoru StartUp Go Inovačního centra Ústeckého kraje (ICUK) dospěl ve středu 10. května ke svému finále – veřejnému „grilování startupů“. Porota vybrala nakonec tři nejlepší firmy, které získaly individuální koučink vybraného mentora pro rozvoj podnikání od ICÚK a České spořitelny. U vítězného projektu Mamavis se porota téměř jednomyslně shodla, že podnikatelský záměr má velký potenciál uspět na trhu. 

Jako cenu jsem získala několikaměsíční poradenskou podporu.  

Podařilo se mi také dostat se do středoevropského finále soutěže Startup World Cup, a získat zde cenné rady od tuzemským i zahraničních odborníků. 

Podobně si teď velmi vážím i úspěchu v soutěži Komerční banky NASTARTUJTE SE.

Jednu důležitou věc nesmím zapomenout zdůraznit. A to je spolupráce s lidmi, kteří se mnou tvořili a tvoří tým. Protože bez prolínání různých odborností, zkušeností a obětavosti lidí, které mám kolem sebe, jejich nápadů, bych se na své cestě za úspěchem v podnikání určitě neobešla. 

V současné době připravujeme po fázi, kdy jsem zajišťovala výrobu zábalů jako zdravotní pomůcky formou outsourcingu, provozovnu pro vlastní výrobu v mém domovském Klášterci nad Ohří.  

 Do podnikání jsem šla, abych se osamostatnila a mohla dělat to, co mne baví, naplňuje a pomáhá lidem

Co pro vás znamená úspěch v grantovém programu Nastartujte se?

Úspěch v grantovém programu Nastartujte se je pro mne a mé kolegy v prvé řadě velkým povzbuzením, že jsme se vydali správnou cestou. Často si při práci připomeneme známý citát Louise Armstronga „Život je jak jazzová trubka. Když se do ní nefouká, nic z ní nevyjde!“. Tak snad se ukázalo, že foukáme pořádně!

Velký význam pro mne má také příležitost prezentovat se se svými výrobky se značkou Mamavis na úrovni, kterou mi Komerční banka nabízí, ať už se jedná o marketingovou komunikaci na svém webu či účast na akci se slavnostním předáváním cen. Děkuji.   

Jak využijete ve svém podnikání získanou finanční i nefinanční podporu z projektu Nastartujte se? 

Úspěch pro mě neznamená jen jednu z finančních podpor, ale také balíček služeb, které nás pomáhají orientovat správným směrem. Jak se říká, dělat správné věci správně!  Ať už jde: 

  • o právní poradenství, včetně práva duševního vlastnictví, 
  • o poradenství v řízení, i profesionálních mentorů,
  • o inzerci v Trade News, prezentaci na portálu iPodnikatel, 
  • o pomoc v online marketingu a webhostingové služby.

Chystám se také využívat aplikaci KB pro online fakturaci.   

Finanční podporu bych ráda využila na úpravu webových stránek tak, aby byly pro zákazníky více přehledné a funkční. Dále na doplnění vybavení provozovny, propagaci výrobku a inovace výrobků.

Jaké máte další podnikatelské plány / cíle?

Se zábaly dle Vincence Priessnitze jsem se vydala cestou od nápadu k jeho zhmotnění do podoby užitečných výrobků, které jsou nyní zdravotní pomůckou, k jejich certifikaci jako zdravotního prostředku, k tržnímu uplatnění v tuzemsku a zahraničí. Přitom počítat s tím, že v některých zemích znají spíše Priessnitzova následníka Kneippa.

V hlavě mám spoustu nápadů na nové výrobky a akce, které bych chtěla pořádat i společně se Spolkem Mamavis. Je toho opravdu hodně.

Ráda bych projekt Mamavis otevřela širší spolupráci. A věnovala se i nadále podnikání a propagaci cesty a myšlenky Vincenze Priessnitze, který byl dle mého géniem. 

Jak jsem už na začátku zmínila, ráda bych spojila svůj podnikatelský projekt s výzvou realizovat jej jako sociální podnik. Nejen ze své pedagogické praxe, ale i z rodiny mám zkušenost s tím, co se nazývá sociálním začleňováním. A tak i proto mne láká to, co lze hezky nazvat „ekonomikou pro společné dobro“. Budovat vlastní firmu s firemní kulturou na principech přátelské, participativní atmosféry a spojit byznys s tím, že se někomu a něčemu pomůže. 

Dal byste mladým lidem, kteří by chtěli začít podnikat, nějaké doporučení?

Přestože se zábalům věnuji již 2 roky, stále jsem vlastně svým způsobem na začátku. Což je pro mě někdy jako maminku malé dcery hodně stresující a jsem často myšlenkově “24 hodin” v práci. Zároveň jsem do podnikání šla, abych se osamostatnila a mohla dělat to, co mne baví, naplňuje a pomáhá lidem. Mladým lidem doporučuji, aby se nebáli vydat se s dobrým nápadem, kterému věří a mají rádi tvůrčí práci, samostatně vlastní cestou. S trpělivostí, neboť cesta za úspěchem může být dlouhá, ale smysluplná.

V souvislosti s volbou, zda se vydat cestou vlastního podnikání, bych také ráda mladým lidem připomněla svoji oblíbenou bajku francouzského spisovatele La Fontainea o vlku a psovi. Vlk přiběhne z lesa k domku. A dá se do řeči se psem: „Ty, na co máš před boudou misku?“ „No, tam mi můj pán každý den naplní dobrým jídlem.“ „A co ta bouda?“ No, tam se přece pokaždé schovám, když prší nebo sněží!“ „A poslouchej, od čeho máš tak odraný krk?“ „Přece od obojku.“ Když to vlk uslyšel, vrátil se za svobodou zpátky do lesa.