Rodinná sýrárna DaMilk, Dagmar Dušková

16. října 2017Rozhovory s vítězi

1. místo, cena veřejnosti 2017. Odpor dcery k mléčným výrobkům pomohly vzniku rodinné domácí sýrárny, která potřebovala k naplnění splnit hygienické normy.

rodinna-syrarna

Co pro vás znamená úspěch v grantovém programu Nastartujte se?

Mám z ceny veřejnosti obrovskou radost, nejen že jsem vyhrála krásné ceny, ale je to pro mě znamení, že má moje práce smysl a je to neuvěřitelná psychická podpora jít dál a nevzdávat se v nelehkém jednání s úřady. Vážím si každého hlasu a děkuji za krásná slova, která mnozí připojili. Můj sen začíná nabývat reálných rozměrů a já se těším na to až si otevřu svoji malou provozovnu a pozvu do ní své první zákazníky. 

Proč jste se přihlásila do projektu Nastartujte se a kde jste se o této soutěži dozvěděla?

Na projekt mě upozornila kamarádka a celou dobu stála při mně, podporovala mě a dodávala mi odvahu. Když jsem si přečetla informace o projektu, zaujalo mě to a rozhodla jsem se přihlásit. Nejen systém soutěže, ale také podpora garantů (zejména AMSP ČR) mě přesvědčila o smysluplnosti projektu. Nebudu předstírat, že mě nezaujaly peníze - to samozřejmě, ale také další ceny jsou skvělé pro začínající podnikatele. 

Můžete stručně popsat váš projekt?

Mým projektem je malá rodinná sýrárna nabízející ruční výrobu sýrů a mléčných produktů tradičními postupy. S láskou vyráběné domácí produkty bez chemických látek, konzervantů a barviv s možností reagovat na požadavky zákazníků. Hlavním cílem mého projektu je spojení zajištění rodiny a role matky. 

Náš život není moc dlouhý na zbytečné váhání a co když právě tato myšlenka může být ta první a jediná, která nám změní život?  

Co vás vedlo k podnikání a proč jste zvolili zrovna tuto oblast?

Když jsem vyrobila svůj první sýr, nenapadlo by mě, že se tím budu chtít živit a že budu chtít podnikat. Nenapadlo by mě, že se moje nadšení a okouzlení změní ve vášeň a chuť do toho dát vše. Brala jsem to jako přilepšení pro rodinu, krok na cestě ke zdravému životnímu stylu. Po rodičovské dovolené se mi však nepodařilo najít si práci, tak jsem si řekla, že to zkusím. V mém blízkém okolí podobná provozovna není a současný trend návratu ke zdravým přírodním produktům je na vzestupu. K mému rozhodnutí přispělo i to, že se moje okolí dozvědělo o mé výrobě a první poptávky na sebe nenechaly dlouho čekat. Začalo to rekvalifikací, nyní probíhají jednání s úřady o požadavcích nutných ke schválení výrobny a doufám, že brzy to bude pokračovat otevřením provozovny.

Jak naložíte se získanou cenou?

Všechny vyhrané peníze budou proměněny v zařízení sýrárny a věřím, že právě tato výhra mě posune k brzkému otevření provozovny.Jaké máte další podnikatelské plány? Plánuji vybudování rodinného podniku, který dokáže uspokojit i nejnáročnější zákazníky rozličnými mléčnými produkty. Snažím se o skloubení rodiny a podnikání do jednoho propojeného místa. Mým snem je podnikání po boku mého přítele společně s našimi dětmi. Vše samozřejmě ukáže až čas, ale toužím po vytvoření místa nabízející pohodu a zdraví nejen pro moji rodinu a blízké přátele. 

Jak jste váš projekt financovala/chystáte se financovat?

Náklady na rozjezd podnikání jsou šílené, ale získala jsem dobrý základ v podobě výhry a dále předpokládám, že se mi vše podaří zvládnout postupným investováním a ráda bych využila dotační program pro rozvoj venkova.


Dala byste mladým lidem, kteří by chtěli začít podnikat, nějaké doporučení?

Věřím, že podnikání, které je vedeno srdcem má smysl v jakémkoliv oboru a pokud je člověk přesvědčený, že chce něco udělat, měl by to zkusit. Náš život není moc dlouhý na zbytečné váhání a co když právě tato myšlenka může být ta první a jediná, která nám změní život?