Skinners, Petr Procházka

25. listopadu 2015Rozhovory s vítězi

1. místo, cena odborné poroty 2015. Inovativní produkt v podobě ponožek s hrubou vrstvou jako podrážkou, které lze využít jak v tělocvičně, tak venku.

skinners

CO SI MYSLÍTE, ŽE ROZHODLO O VAŠEM VÍTĚZSTVÍ?

Asi inovativnost produktu, srozumitelnost, uchopitelnost a „škálovatelnost“ ve smyslu, že projekt není omezen jen na určité území a má potenciál expandovat přes hranice ČR. Dále způsob jeho vedení, kdy jsem do přihlášky soutěže rozepisoval postupný růst projektu, snahu o eliminaci rizik a přístup k testování, zda je mezi lidmi o tento nový produkt na trhu zájem.

PROČ JSTE SE PŘIHLÁSIL DO PROJEKTU NASTARTUJTE SE?

Chtěl jsem náš projekt porovnat v konkurenci ostatních start-upů, dále získat názor odborníků na způsob jeho řízení a určitě mě motivovala i možnost získat zajímavý grant.

OD KOHO, NEBO KDE, JSTE SE O TOMTO PROJEKTU DOZVĚDĚL?

Už několik let sleduji českou start-upovou scénu a s ní spojené aktivity, takže nejspíše z internetu nebo z médií. Rozhodně jsem ale měl soutěž do podvědomí zarytou i díky povedené grafice propagačních materiálů, které si nejde nevšimnout.

K ČEMU POUŽIJETE ZÍSKANOU VÝHRU?

Celá půjde zpět do projektu. Ačkoli se hlavní část zavedení výroby zafinancovala již z předobjednávkové kampaně, která proběhla v létě, je řada dalších věcí, které jsou finančně náročné - ať už se jedná o přípravu kampaně pro vstup na zahraniční trhy, zajištění tzv. brand ambasadorů, kteří pomáhají rozšiřovat povědomí o produktu, až např. po zajištění zahraniční právní ochrany duševního vlastnictví.

MŮŽETE STRUČNĚ POPSAT VÁŠ PROJEKT?

Skinners jsou kompaktní botky, které lze jednoduše srolovat, dát do kapsy a vzít je všude s sebou - na brusle, na kolo, při cestování, do fitka, prostě kamkoli.

Navíc jsme pyšní, že je kompletně vyrábíme v České republice. Boty jsou antibakteriální, neobsahují žádné toxické ftaláty, či jiné škodlivé látky, a při jejich používání je chodidlo přirozeně stimulováno, čímž nedochází k oslabování a zkracování svalů a šlach tak, jako u většiny obuvi.

JAKÉ MÁTE DALŠÍ PODNIKATELSKÉ PLÁNY?

Aktuálně většinu mého času zabírá práce na Skinners. Pokud se mi ale postupně podaří projekt dostatečně postavit na vlastní nohy tak, že bude dále fungovat s mojí menší časovou investicí, určitě se do něčeho dalšího pustím. Co to bude, to ještě nevím, ale pokud tomu trochu pomůžu, ono něco přijde.

PROČ JSTE SE ROZHODL PODNIKAT A KDO VÁM NEJVÍCE POMÁHÁ?

On to byl spíše takový postupný přerod než nějaké náhlé rozhodnutí. Jednoduše mi to na základě mých dosavadních zkušeností a hodnot začalo dávat smysl. Nejvíce si cením s tím spojené svobody rozhodování, nestereotyp a prostor pro uplatnění mé zvědavosti. Největší podporou je přítelkyně Míša, která mi hlavně v počátcích dokázala rozehnat občasné černé myšlenky a vrátit mě zpět na cestu.

Podnikání je o lidech a lidé jednají na základě svých určitých hodnot a morálky.

DAL BYSTE MLADÝM LIDEM, KTEŘÍ BY CHTĚLI ZAČÍT PODNIKAT, NĚJAKÉ DOPORUČENÍ?

Pokud již mají nějaký nápad na projekt, který má potenciál, nebát se a jít to zkusit. Hlavně to neodkládat. Dnes má mladý člověk, zvlášť na vysoké škole, pro start vlastního podnikání perfektní podmínky. Nemusí totiž ještě řešit odvody státu, splátky hypotéky či zajištění rodiny. Čím je starší, tím více závazků na něj začne doléhat.

Těm, kteří nápad ještě nemají, bych vzkázal, ať jsou otevření vůči okolí, zkoušejí nové věci, práce, zážitky… Hlavně ať nesedí doma a nepřemílají, že ten nápad nemají. On totiž stejně přichází ve chvíli, kdy to člověk nejméně čeká.

MÁTE NĚJAKÝ NÁVRH NA ZLEPŠENÍ PODNIKATELSKÉHO PROSTŘEDÍ V ČR?

Podnikání je o lidech a lidé jednají na základě svých určitých hodnot a morálky. Zlepší-li se morálka či spokojenost lidí, zlepší se i prostředí pro podnikání. Ne nadarmo se říká, že tvůj byznys je jen tak dobrý, jako jsi ty sám. Takové věci ale nejdou nařídit zákonem, ty fungují jen jako mantinely a průvodci. Pozornost by, dle mého názoru, měl každý obrátit do sebe dovnitř a sám si říct, co by mohl na sobě nebo ve svém okolí změnit, aby se tu lépe žilo a pracovalo.

Na druhou stranu rozumím, že již zavedený systém či určité standardy v podnikání (např. opožděné placení faktur) se jen těžko mění. Největší potenciál tak vidím v nově nastupující generaci podnikatelů, která těmito zlozvyky ještě není natolik ovlivněná a naopak může zavést standardy nové, lepší. Pak už jen stačí, aby zákonodárci tomuto prostředí a jeho subjektům dodali kvalitní vzdělání a právní nástroje a výsledky se dostaví.

NE KAŽDÝ MÁ ODVAHU ZAČÍT PODNIKAT. CO PODLE VÁS LIDI OD VLASTNÍHO BYZNYSU NEJVÍCE ODRAZUJE?

Řekl bych, že asi nejistota a strach, že to nevyjde.

JAK JSTE VÁŠ PROJEKT FINANCOVAL?

Počáteční kapitál jsem si nastřádal při studiích a během prací v zahraničí. Výhra od Komerční banky podpoří akceleraci celého projektu nejen finančně, ale i odborným mentoringem od garantů soutěže, kdy zejména v začátcích podnikání je odborná rada často opravdu nad zlato.