Rodinná sýrárna DaMilk

Ruční výroba sýrů a mléčných produktů tradičními postupy. S láskou vyráběné domácí produkty bez chemických látek, konzervantů a barviv.

Když jsem poprvé ochutnala domácí sýr, který někdo vyrobil jen tak doma na sporáku – jediné na co jsem se zmohla, bylo (kromě slov chvály) „to chci umět taky!“. Netušila jsem, že je možné doma vyrábět sýry a naprosto jsem se nadchla, protože moje dcerka nechtěla v tu dobu jíst žádné mléčné výrobky.

Můj život se nenávratně změnil – domácí sýry už patří neoddělitelně k našemu rodinnému stolu. Dcerka i nadále odmítá jíst supermarketové výrobky, ale moje jí chutnají. To je můj hnací motor, moje inspirace a moje vášeň pro zkoušení nových možností.
Můj sen o výrobně a prodejně nabývá pomalu, ale jistě reálných obrysů

O projektu

Jak šel čas, naučila jsem se základní postupy na spoustu mléčných výrobků a k dcerce přibyli sourozenci. Ti už mají tu výhodu, že jsou na zdravých baštách od maminky od malička. A já jsem ráda, že vyrůstají na mléčných výrobcích bez těch různých vylepšení, které současný průmysl nabízí. Už naše babičky si doma běžně vyráběly máslo, tvaroh, jogurty… to jen uspěchaná moderní doba nás naučila kupovat kelímky. Sýry a další mléčné produkty se staly mým koníčkem, láskou a vášní.

Neměla jsem nárok na mateřskou a rodičovský příspěvek jsem brzy vyčerpala – začala jsem si hledat práci. Není to sranda pro matku se třemi dětmi. Obrátila jsem se na úřad práce a skvělá poradkyně mě navedla na nápad začít podnikat. Dlouho jsem se nerozmýšlela – dvojčátka jsou ještě malá, jejich starší sestra začala chodit do školy… máma by měla být s nimi! Rozhodla jsem se spojit příjemné s užitečným a začala jsem zjišťovat podmínky.

Doplnila jsem si pomocí rekvalifikace potřebné vzdělání, získala živnostenské oprávnění, zajistila prostory pro výrobnu a nechala zpracovat projekt. Nyní projednávám schválení s úřady a přemýšlím kde sehnat penízky pro splnění přísných hygienických norem. Můj sen o výrobně a prodejně nabývá pomalu, ale jistě reálných obrysů. Plánuji se také věnovat lektorství – nejen osobně, ale také online.

Autor projektu

DAGMAR DUŠKOVÁ

Hlavní cíle

  • Ruční výroba sýrů a mléčných produktů tradičními postupy

Hlasování

Hlasování již bylo ukončeno, pořadí vítězů naleznete v archivu projektů.