Ježek bez klece

Naše škola je otevřena všem, díky ní se v životě děti neztratí, nebude v nich zabita úžasná jedinečnost a brána tolik potřebná svoboda.

Naším heslem je: „škola pro všechny, škola pro život“ a stavíme na třech základních pilířích, které jsou navzájem propojeny a které bez sebe nemohou existovat. Jsou jimi: svoboda, respekt a zodpovědnost.

škola pro všechny, škola pro život

O projektu

Naše skupinka (prvního stupně) bude věkově smíšená. Vzpomínáte na ty úžasné malotřídky? Tak naše „třída“ bude vlastně taková malotřídka, ale okleštěná o spoustu negativ minulé doby (hrobové ticho, sezení v lavicích bez možnosti pohybu, tělesných či psychických trestů apod.). Můžeme se navzájem krásně inspirovat, pomáhat si a učit se jeden od druhého. Dospělák (kvalifikovaný pedagog) je přítomen pouze jako průvodce, děti ho mohou využít, ale stejně tak mohou pracovat pouze se svými kamarády, popř. samy. Nic není špatně, pokud se necítíme špatně. Děti jsou těmi, kdo si volí své tempo, vlastní plán. Je to na nich – učí se tak rozhodovat, plánovat, organizovat svůj čas… Necháme děti žasnout, dáme jim prostor, poskytneme jim příležitost objevovat nové věci všemi smysly. Děti objevují v připraveném a podněcujícím prostředí. Na základě svých vnitřních potřeb si cesty objevování volí samy a vytvářejí si zkušenosti potřebné pro život. Necháváme je rozvíjet v tom, pro co hoří, co je zajímá, podporujeme je v tom, pomáháme jim. Nabízíme, ale nejsme těmi, kdo si dovolí rozhodovat o tom, co v životě budou potřebovat. Vše, s čím se v naší škole setkají, jim může pomoct se někam posunout, rozvinout se, uvědomit si své priority, obstát v životě, ale není to ta jediná cesta. Děti si vybírají, na čem a za jakých podmínek by chtěly pracovat. Určitě však nemáme v plánu nechat se vyrušovat nějakým nepříjemným zvoněním. Klademe důraz na vnitřní motivaci žáků, respektující přístup a svobodu. Samozřejmostí je i sebehodnocení a slovní hodnocení, které není „o nás, ale bez nás“, jelikož zpětnou vazbu mohou žáci dostávat v průběhu celého školního roku. Naši školu lze charakterizovat jako prostředí svobodné, ve kterém se cítí dobře jak žáci a jejich rodiče, tak zaměstnanci.

Autor projektu

GABRIELA JEŽKOVÁ

Hlavní cíle

  • Naše škola je otevřena všem

Hlasování

Hlasování již bylo ukončeno, pořadí vítězů naleznete v archivu projektů.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací o cookies.