Jak funguje posílání e-mailů

22. října 2018Rady a tipy

Asi tušíte, že elektronická pošta nefunguje na principu kouzla. Ve skutečnosti za tím vším stojí něco daleko zajímavějšího. Jdeme na to?

posilani-emailu

Nemusíte se bát, že bychom vás tu teď zahltili IT pojmy, kódy a dalším matrixem. Ale celý princip e-mailové komunikace je vlastně dost zajímavý, a to i pro laiky. A kdo ví, kdy se vám bude hodit tyto pojmy znát.

Jaké jsou základní pojmy a jak souvisí s posíláním e-mailů?

JAK SE E-MAIL ODEŠLE?

Samozřejmě, že základ je tlačítko „odeslat“, ale to nemáme na mysli. Jde nám o to, co se stane v momentě, když tlačítko zmáčknete. Za všechno může protokol SMTP.

Nejprve bychom měli znát pojem protokol – v IT řeči to znamená sadu nařízení a pravidel, kterými se na internetu řídí data. Někdo protokol definuje a díky tomu pak data vědí, co dělat. K rozesílání e-mailů potřebujete poštovní server, který se protokolem řídí. Jmenuje se SMTP – Simple Mail Transfer Protocol a našim odchozím datům (tedy e-mailu) říká, co mají dělat. Konkrétně pak udělají to, že naši zprávu dostanou z počítače na server odchozí pošty a vypustí ho do světa internetu, kde si najdou e-mailovou schránku příjemce.

Pokud chcete odesílat větší množství e-mailů (nabídky, newslettery atd.), použíjte samostanou službu, jako například SMTP Klerk od Stable.cz. Ta za vás ohlídá všechny náležitosti, aby se vaše e-maily nespadly příjemcům do spamu. Navíc má většina hostingů omezen maximální počet odeslaných e-mailů. U Stable.cz je to 200 e-mailů za hodinu. Vaše e-maily by se tedy odesílaly pěkně dlouho. Jejich obsah by pak už vůbec nemusel být aktuální. 

JAK E-MAIL PŘEČTEME?

Rozkliknutí nové zprávy dáme povel našemu počítači, aby se zeptal serveru, na výběr máme ze dvou protokolů – IMAP a POP3.

Takže odeslaný e-mail obletí internet a přistane na našem e-mailovém serveru. Když ho chceme číst, počítač se serveru musí zeptat, jestli náhodou ve schránce nemá nějaké zprávy. A k tomu využije protokol IMAP – Internet Message Access Protocol, díky němu se vzdáleně napojíme na server a můžeme si přečíst novou zprávu. Druhou možností je protokol POP3 – Post Office Protocol 3, ten celý obsah mailu rovnou stáhne přímo k vám do počítače.

CO VÁM RADÍME?

Jestli máte jednu e-mailovou adresu hned na několika zařízeních (třeba notebook a telefon), je ideální využít protokol IMAP, je taky využívaný většinou uživatelů. Na druhou stranu POP3 se vám může hodit, když fungujete jen na jednom zařízení a výhodu stáhnutí veškeré pošty do počítače využijte, když zrovna nebudete u internetu, a to se občas může hodit. Jen pozor, pokud budete omezení jenom na POP3 a rozbije se vám počítač, můžete o veškeré e-maily přijít.

Není to kouzlo, ale není to ani nic složitého, navíc si podle toho teď můžete upravit práci s vaši e-mailovou schránkou.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací o cookies.