Jak je důležité míti zabezpečený web

05. listopadu 2018Rady a tipy

Možná už znáte pojmy HTTP a HTTPS, souvisí se zabezpečeným webem. Proč byste měli zabezpečit i ten svůj? Je lepší být opatrný, a navíc vyhledávačům se to také líbí.

zabezpeceny-web

Vaše webové stránky byste si měli chránit, ať už provozujete malý blog nebo obrovský e-shop. V dnešní době to vyžadují prohlížeče (třeba Google Chrome), ale zabezpečený web získá také lepší pozici ve vyhledávání. Navíc cena zabezpečení není vůbec vysoká.

PROFÍK S HTTPS

Když budete provozovat web, budete vypadat daleko profesionálněji, pokud poběží na zabezpečeném spojení zvaném HTTPS(nezabezpečené se nazývá HTTP). Webové prohlížeče to dnes dokonce i vyžadují – když nebudete mít zabezpečeno a vaše webové stránky navštíví někdo skrz internetový prohlížeč (třeba Google Chrome), vyskočí na něj hláška “nezabezpečeno”. Tím se je samotný prohlížeč snaží varovat, že něco nehraje a vám to rozhodně nepřidá na profesionalitě.

VYŠŠÍ POZICE VE VYHLEDÁVÁNÍ

Ať už máte blog, školní nebo firemní web nebo nějaký e-shop, všechny by měly běžet na zabezpečeném spojení. A to hlavně pokud mezi vaším webem a jeho návštěvníkem putují osobní data. Navíc vyhledávače jako je třeba Google upřednostňují weby se spojením HTTPS před těmi, co ho nemají. Dostanete se tak na daleko vyšší pozice ve vyhledávání (a to třeba i před konkurenci).

ZABEZPEČENÍ MŮŽE BÝT ZDARMA

Možná se vám do teď do zabezpečení nechtělo, protože jste žili v domnění, že vás to vyjde draho, jde to ale i zdarma. Stačí vám k tomu takzvaný SSL certifikát, organizace Let’s Encrypt vám ho vystaví bez poplatku. Certifikát se pak na hostingovém serveru nasadí a probudí k životu, hravě to zvládnete třeba díky www.endora.cz nebo www.stable.cz.

KDYŽ SI PŘIPLATÍTE

Jen pozor, když budete provozovat třeba e-shop, vyplatí se si připlatit a investovat do placeného certifikátu. Ten totiž garantuje, že v případě prolomení zabezpečeného spojení dostanete odškodné. Jeho platnost je většinou rok nebo dva, ale vzhledem k rychlosti vývoje výpočetních systémů je bezpečnější mít certifikát na kratší dobu (neriskuje se tím tak možnost prolomení šifer, které se v SSL používají). 

A CO KDYŽ MÁTE VÍCE DOMÉN?

Placený certifikát vám také zajistí zabezpečení subdomén. Pokud návštěvník přijde na web na adresách domena.cz tak poběží na HTTPS stejně i na adresách obchod.domena.cz, info.domena.cz apod. Jedná se o takzvaný wildcard certifikát a jeho cena je v porovnání s certifikátem zabezpečujícím jen jednu doménu skoro srovnatelná. Při rozšíření portfolia webu se pak wildcard velice hodí.

Pokud chcete ušetřit a máte více různých domén (provozujete třeba více e-shopů), vyplatí se vám takzvaný SAN certifikát. Je určitě dobré si spočítat, jestli se vám nevyplatí samostatné SSL certifikáty pro každou doménu zvlášť. Zkuste třeba konfigurátor na stable.cz.

Zabezpečte si web, zabezpečíte tak i své podnikání.

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací o cookies.