Kdo může vaši firmu doslova potopit?

19. srpna 2019Rady a tipy

Existuje ale bohužel skupina lidí, kteří nejen že nejsou schopni odevzdávat svou práci hotovou, ale navíc nám vytvářejí celou řadu problémů, které musíme řešit uvnitř týmu. Takoví lidé nám potom berou pozornost, kterou následně nemůžeme využít k rozvoji a expanzi našeho podnikání. A je to i důvod toho, proč spousta skvělých firem zanikla nebo má problémy růst a prosperovat. Kdo jsou tito lidé a jak je rozpoznat?

kdo-muze-vasi-firmu-doslova-potopit

Potenciální zdroj potíží

Seznamte se s typem člověka, kterému říkáme potenciální zdroj potíží neboli PTS (z ang. Potencial Trouble Source). Je to někdo, jehož nálady a pracovní výkony jsou jako na horské dráze. Může mít dny, kdy se mu daří a práce mu jde skutečně „od ruky“ a kdy na případné problémy reaguje pohotově a snaží se najít rychlé a efektivní řešení. Tato období však střídá „špatná nálada“, kdy se dotyčnému v práci nedaří a kdy je náchylný k chybám či různým nehodám. V těchto situacích zároveň není schopen nacházet efektivní řešení a stávající problémy spíše nafukuje a vysvětluje, proč něco nepůjde zvládnout. Zkrátka někdy nám pomáhá a někdy nám naopak svým nepředvídatelným chováním spíše přidělává starosti.

Brzdič

Kromě toho můžete narazit na takzvaného brzdiče neboli SP (z angl. Suppressive Person, utlačitelská osoba). To je člověk, který má obrovský talent získávat si důvěru lidí kolem sebe a vytváří dojem velké loajality a ochoty přispívat a zároveň po čase dokáže v týmu vytvořit dojem své vlastní nepostradatelnosti. Vás vedle takového člověka může přepadnout pocit, že pokud vás tento člověk opustí, můžete svůj byznys v podstatě „zabalit“. Před vámi vystupuje jako pracant století a souhlasí se vším, co řeknete, za vašimi zády však mluví a jedná naprosto odlišně, třeba vás začne pomlouvat nebo před ostatními podrývat vaši autoritu.

Tato osoba ale není hloupá a umí to velmi dobře maskovat. Naopak čím je inteligentnější, tím větší problém odhalit ji máte. Brzdič nejen že nemůže prokázat reálné výsledky své práce, ale vytváří svými intrikami navíc negativní atmosféru v týmu.

Jak můžete vidět, tyto dva typy lidí rozhodně vás a vaše začínající podnikání nepodpoří. Je skutečně lepší se jim vyhnout, i když na první pohled mohou působit velmi mile a příjemně. Vyhněte se lidem, kteří věci kolem vás spíše komplikují a hledají výmluvy, proč něco není hotovo. Naopak ochota pracovat a chuť hledat řešení je mnohem přínosnější. 

Autor: Hana Slačálková, trenérka seminářů a konzultantka ve společnosti PERFORMIA, spol. s r.o. Společnost Performia se zaměřuje na budování produktivních týmů a je zároveň jedním z dlouhodobých partnerů projektu Nastartujte se. www.performia.cz 


Specifické pojmy: Performia International, všechna práva vyhrazena

Abychom vám co nejvíce zpříjemnili obsah a prohlížení stránek, používáme soubory cookies. Pomáháte nám tím stránky vylepšovat. Více informací o cookies.