Čas na odpočinek je nezbytný

„Řídím se spíše svými zkušenostmi.“

Proč jste se rozhodli podnikat zrovna v oblasti vašeho podnikání?

V podnikání v maloobchodu s farmářskými potravinami jsme viděli budoucnost. Jednalo se o segment, který zde v r. 2010 neexistoval a se vznikem Našeho gruntu jsme jej v podstatě začali vytvářet.

Co je při podnikání podle vás důležité?

Těch faktorů je jistě mnoho. Začíná to dobrým nápadem a plány v začátcích, přes správné lidi a řízený rozvoj. Součástí úspěchu je i určitá míra štěstí či náhody. My jsme přišli s dobrou myšlenkou v pravý čas, díky čemuž jsme nyní největší sítí farmářských prodejen v ČR.

Jaký byl nejtěžší krok při podnikání?

Náročné jsou vždy samotné začátky. Za dosud nejtěžší bych však označil období, kdy z „rodinné firmy“ stavíte „business“. Musíte měnit celkové nastavení a smýšlení firmy, což zpravidla souvisí s utlumením některých aktivit i obměnou týmu. Zejména vnitřně jsou tyto kroky pro zakladatele firmy náročné.

Bylo naopak něco nad očekávání snadnější?

Nad očekávání dobře se nám dařilo rozšiřováním sítě. To, že po 4 letech od začátku podnikání, budeme mít síť 30 prodejen, jsme rozhodně nečekali.

Jak vypadá Váš pracovní den?

O řízení firmy se dělíme se s kolegou. Jelikož na mne připadá, vnitřní provoz, marketing a řízení projektů, trávím větší část času v kanceláři. Dopoledne začínám zpravidla poradami a kreativní prací, odpoledne vyřizuji spíše administrativu.

Jak si organizujete pracovní dobu v rámci celého roku i jednoho dne?

Jsem noční typ, takže mohu pracovat do večera. Čas pro práci a odpočinek se však snažím rozumně vyvažovat. Dlouhodobě si plánuji pracovní čas s ohledem na probíhající a připravované projekty. V rámci dne pak mám naplánované porady či schůzky, meetingy s kolegy a vyhrazený čas pro svoji práci.

Jezdíte na dovolenou? Jak často? Máte čas na své koníčky?

V uplynulých letech jsem se ujistil, že čas na odpočinek je nezbytný. Člověk načerpá nové síly, energii i nápady pro rozvoj firmy. Snažím se tedy počítat vždy s jednou delší dovolenou v roce a několika kratšími. Nemusí při tom jít vždy o exotickou dovolenou. Obecně každá změna prostředí mne vždy nastartuje.

Jaké máte plány do budoucnosti?

Pracovní plány souvisí především s rozvojem a naplněním cílů společnosti. Naší vizí je být dlouhodobě nejoblíbenější a největší sítí s poctivými lokálními potravinami.

Nejbližší osobní pány souvisí zejména s vyvážením práce a osobního času.

Pokud byste měl změnit na Vašem v podnikání jednu jedinou věc, co by to bylo? / Když se ohlédnete zpátky, co byste nejraději změnil z Vašich rozhodnuti?

V každé firmě je třeba měnit nebo spíše přizpůsobovat a optimalizovat celou řadu věcí. Děje se to zpravidla průběžně. Nevidím nyní jednu věc, kterou bych vypíchl.

S odstupem času by některá rozhodnutí možná vypadala jinak, nicméně být opět v dané chvíli se shodnými informacemi, postupoval bych stejně.

Čas na odpočinek je nezbytný

Jiří Málek

Společnost:
Náš grunt

Obor podnikání:
Maloobchod s farmářskými potravinami

Doba podnikání:
4,5 roku

Co vám podnikání dalo a vzalo:
Vzalo mi více času, než jsem čekal, dalo mi spoustu nových zkušeností a kontaktů.

Důležitá kniha v životě:
Luciferův efekt od amerického psychologa Philipa Zimbarda, která se zabývá příčinami vzniku zla v lidské mysli.

oblíbený podnikatel:
Tomáš Baťa, český podnikatel, který vyrostl z ČR do celého světa a vhodně kombinoval business se sociálním přístupem.

Pokud by někdo chtěl jít ve Vašich šlépějích, jakou radu byste mu dal:
Spolupracujte s úspěšnými a učte se od nich.

Uveřejněno: Autor: Jiří Málek

Další články v blogu

Nechte se inspirovat lidmi, kteří úspěšně nastartovali své podnikání.