Jak funguje posílání e-mailů

Asi tušíte, že elektronická pošta nefunguje na principu kouzla. Ve skutečnosti za tím vším stojí něco daleko zajímavějšího. Jdeme na to?

Nemusíte se bát, že bychom vás tu teď zahltili IT pojmy, kódy a dalším matrixem. Ale celý princip e-mailové komunikace je vlastně dost zajímavý, a to i pro laiky. A kdo ví, kdy se vám bude hodit tyto pojmy znát.

Jaké jsou základní pojmy a jak souvisí s posíláním e-mailů?

Jak se e-mail odešle?

Samozřejmě, že základ je tlačítko odeslat, ale to nemáme na mysli. Jde nám o to, co se stane v momentě, když tlačítko zmáčknete. Za všechno může protokol SMTP.

Nejprve bychom měli znát pojem protokol – v IT řeči to znamená sadu nařízení a pravidel, kterými se na internetu řídí data. Někdo protokol definuje a díky tomu pak data vědí, co dělat. K rozesílání e-mailů potřebujete poštovní server, který se protokolem řídí. Jmenuje se SMTP – Simple Mail Transfer Protocol a našim odchozím datům (tedy e-mailu) říká, co mají dělat. Konkrétně pak udělají to, že naši zprávu dostanou z počítače na server odchozí pošty a vypustí ho do světa internetu, kde si najdou e-mailovou schránku příjemce.

Pokud chcete odesílat větší množství e-mailů (nabídky, newslettery atd.), použíjte samostanou službu, jako například SMTP Klerk od Stable.cz. Ta za vás ohlídá všechny náležitosti, aby se vaše e-maily nespadly příjemcům do spamu. Navíc má většina hostingů omezen maximální počet odeslaných e-mailů.Stable.cz je to 200 e-mailů za hodinu. Vaše e-maily by se tedy odesílaly pěkně dlouho. Jejich obsah by pak už vůbec nemusel být aktuální. 

Jak e-mail přečteme?

Rozkliknutí nové zprávy dáme povel našemu počítači, aby se zeptal serveru, na výběr máme ze dvou protokolů – IMAPPOP3.

Takže odeslaný e-mail obletí internet a přistane na našem e-mailovém serveru. Když ho chceme číst, počítač se serveru musí zeptat, jestli náhodou ve schránce nemá nějaké zprávy. A k tomu využije protokol IMAP – Internet Message Access Protocol, díky němu se vzdáleně napojíme na server a můžeme si přečíst novou zprávu. Druhou možností je protokol POP3 – Post Office Protocol 3, ten celý obsah mailu rovnou stáhne přímo k vám do počítače.

Co vám radíme?

Jestli máte jednu e-mailovou adresu hned na několika zařízeních (třeba notebook a telefon), je ideální využít protokol IMAP, je taky využívaný většinou uživatelů. Na druhou stranu POP3 se vám může hodit, když fungujete jen na jednom zařízení a výhodu stáhnutí veškeré pošty do počítače využijte, když zrovna nebudete u internetu, a to se občas může hodit. Jen pozor, pokud budete omezení jenom na POP3 a rozbije se vám počítač, můžete o veškeré e-maily přijít.

Není to kouzlo, ale není to ani nic složitého, navíc si podle toho teď můžete upravit práci s vaši e-mailovou schránkou.

Uveřejněno:

Další rady a tipy